Monday, 21 December 2015

I nie tylko św. Mikołaj...

Wszyscy czekamy na Boże Narodzenie. Domowa krzątanina, zakupy, porządki, zapach pierników i świerkowych gałązek, błyszczące świecidełka i wystawy sklepowe towarzyszą grudniowym nastrojom. Okres ten łagodzi atmosferę i raduje serca, dlatego tak go uwielbiamy - my dorośli i dzieci. Dzieją się wtedy rzeczy magiczne. Z wielka ochotą robimy ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne, uczymy się kolęd i pastorałek, a nawet wierszy o tematyce bożonarodzeniowej.

Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna pogoda zasiała niepokój i pytanie: Czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszej szkoły? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i, ku radości dzieci, ten wypatrywany przez cały rok Gość z wielkim workiem prezentów przybył do naszej szkoły w sobotę 12 grudnia. Dzieci z wielkim entuzjazmem przywitały przybysza. Mikołaj okazał się być bardzo wesołym staruszkiem. Żartował z dziećmi i wysłuchał piosenek przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego ucznia naszej szkoły, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Nauczyciele i wolontariusze też zostali obdarowani. Wszystko to dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, która - jako pomocnicy św. Mikołaja – przygotowała wspaniałe paczki. 

Mieliśmy życzliwych sponsorów w  firmach i osobach – bardzo serdecznie za wsparcie dziękujemy:

Electronics Car Parts w Bournemouth – Państwu Katarzynie i Mirkowi Kucom,
Polish Delicatessen w Poole – Państwu Donacie i Jarosławowi Byczkowskim,
Kogel Mogel Ltd. w Bournemouth – Pani Natalii Pełce,
Moto-Oil w Poole,
Anna & Henry Best Cleaning Solution w Poole,
The Full Plate Restaurant, Polskiej Restauracji w Bournemouth - Panu Dominikowi Stasiakowi,
Przemysławowi Makowieckiemu, Doradcy Finansowo-Ubezpieczeniowemu w Bournemouth,
Organix Brands w Bournemouth.

Podziękowania ślemy też do:
Pana Mariusza Kurantkiewicza, czyli św. Mikołaja,
Pani Ewy Irek za oprawę muzyczną,
Rady Rodziców (naszej szkolnej „brygady RR”),
a zwłaszcza Pani Julity Gzyl za przygotowanie przepysznych pierników,
Pani Magdy Atkinson,
Pana Krzysztofa Fordona,
a także Pani Moniki Fronk (MoniArtPhotography) za piękne fotografie.

Kiedy pożegnaliśmy Mikołaja, na twarzach dzieci jeszcze długo gościły uśmiech i szczęście. Szkoda, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku. Dobrze, że chociaż, dla przedłużenia tych wspaniałych chwil i dzięki uprzejmości Pani Moniki Fronk (MoniArtPhotography), każda klasa  ma  pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.
W czasie, gdy dzieci z poszczególnych klas spotykały się ze św. Mikołajem, reszta uczniów dekorowała pierniki przygotowane przez Radę Rodziców i poznawała tradycje bożonarodzeniowe. Zaprosiliśmy również Rodziców do wspólnego kolędowania.

Grupa „0” Małpki Fiki Miki - nasze kochane maluszki - przygotowała przedstawienie muzyczno-taneczne, w którym, w pięknych strojach, wystąpiły aniołki i śnieżynki w tańcu ze wstążkami.  Królowały wierszyki i pastorałki o choince, aniołku, pastuszku, o gwiazdeczce i zwierzątkach przy żłóbku. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały instrumenty (marakasy) z ozdobami świątecznymi. Dekorowały pierniczki, bawiły się i inscenizowały  piosenkę „Zimowa poleczka” i „Tupu tup po śniegu”.

Grupa „IA” Przyjaciele Koziołka odkrywała swoje talenty plastyczne i zamieniła się w prawdziwych artystów. Powstało  bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. Rodzice mogli zobaczyć występ o świętach  z efektami specjalnymi oraz zaśpiewać wspólnie kolędy i bawić się w łańcuch skojarzeń.

Grupa „IB” Dzieci z mokrymi głowami zaprezentowała przedstawienie "Wigilijne nastroje" – o przygotowaniach do Wigilii - rymowane teksty przeplatały się  ze  świątecznymi piosenkami „Choinko piękna jak las”, „Kolęda” i „Już blisko kolęda” oraz „Wigilia”, a potem razem z rodzicami śpiewała kolędy  przy akompaniamencie Pani Ewy Irek (keyboard) i mamy - Pani Anny Chorzepy (gitara). Wspólnie - dzieci i rodzice – przygotowali przepiękne i niepowtarzalne kartki świąteczne, które wzięły udział w konkursie na najładniejszą, następnie dzieci dekorowały pierniki i pisały listy do św. Mikołaja.
             
Okręt Polonia – gr. II - powitał rodziców krótkim koncertem Pani Magdy Atkinson, która zagrała i, z córką Izunią, zaśpiewała trzy kolędy. Poczęstunek i wspólne kolędowanie, wykonanie kart świątecznych i redagowane życzeń sprawiło, że te chwile stały się wyjątkowe i niezapomniane. Uczniowie recytowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, a także wykonali długi łańcuch choinkowy. Dzieci podarowały też rodzicom kartki z życzeniami świątecznymi.

Syrenki i Orly, czyli grupa III, również zaprosiły rodziców do wspólnego kolędowania. Okazuje się, że nasze tradycyjne kolędy nie mają sobie równych i są przez nas wszystkich  ulubione. Po wysłuchaniu  kolęd granych na cymbałach przez Panią Magdalenę  Atkinson, uczniowie zaprosili rodziców na słodki poczęstunek, a następnie stworzyli najdłuższy w szkole łańcuch choinkowy. Rodzice zgadywali, które życzenie zostało ułożone przez ich dziecko.

Dziękujemy wszystkim – Uczniom, Rodzicom, Gościom, Wolontariuszom i Nauczycielom - za to, że nas odwiedziliście i wspólnie z nami kolędowaliście. Byliście wspaniali.

Za rok spotkamy się znów przy świątecznym kolędowaniu, kolejny raz serdecznie ugościmy św. Mikołaja. Mamy całe 12 miesięcy na szlifowanie głosów, a jeśli ładnie zaśpiewamy, Mikołaj na pewno do nas trafi, nawet gdy zabraknie śniegu.
                                                                                                                                                                                                                                         W imieniu społeczności
                                           ABC Polskiej Sobotniej Szkoły  im. K. Makuszyńskiego w Poole
  EWA MIELCZAREK           
0 comments:

Post a Comment