Tuesday, 4 November 2014

50 lat miasta Southampton

Southampton to piękne miasto na południu Anglii. Znane jako rejsowa stolica Europy - gości ponad cztery miliony turystów rocznie i może pochwalić się imponującą ofertą kulturalną, od muzeów po sale koncertowe, galerie sztuki, jak i turystyczną, wypoczynkową i handlową. Kto by pomyślał, że dopiero 50 lat temu miejsce to otrzymało prawa miejskie.
Wiele z lokalnych naszych miast próbowało starać się o status miasta, między innymi Reading Bournemouth czy Dorchester.  Southampton udało się już 50 lat temu, dzięki rosnącej populacji, dużemu portowi i wkładowi w gospodarkę i rozwój lokalnego biznesu. Od 1964 do dziś, Southampton bardzo się zmieniło. Przede wszystkim przybyło o 50,000 mieszkańców, w tym wielu imigrantów. Po drugiej Wojnie Światowej, miasto było dość znacznie zniszczone przez bombardowania, ponad 4,000 domów zostało totalnie zburzonych, a około 11,000 domów poważnie uszkodzonych. Także wiele sklepów na High Street i Above Bar uległo zniszczeniom. Ludzie nie mieli mieszkań i pracy. Od połowy 1950 roku rozpoczął się ogromny program budowy mieszkań komunalnych miedzy innymi na terenie Millbrook, Thornhill i Harefield. Miasto się rozrastało. Najwięcej domów zostało zbudowanych w latach ‘60tych, wtedy też powstało nowe osiedle na Townhill. Ponadto otwarto 32 nowe szkoły, a zniszczone sklepy na High Street zostały zastąpione nowymi budynkami. Port w Southampton nadal był wiodącym portem pasażerskim w Wielkiej Brytanii.
Aż 4% wszystkich towarów importowanych docierało najpierw do doków w Southampton, głównie owoce i warzywa, mięso i produkty mleczarskie, wina, zboża, drewno, wełna i samochody. Miasto rozrosło się i nadal zwiększa swoją powierzchnię.  Pomiędzy 1980 a 1990, słynne doki w Southampton, które wcześniej znane były przede wszystkim jako port towarowy i pasażerski, zamieniły się w tętniące życiem, nowoczesne nabrzeże pełne restauracji, barów, sklepów i luksusowych apartamentów.  Powstały nowe centra handlowe takie jak Bargate w 1989 roku i Marlands w 1991 roku. W XXI wieku Southampton nadal dynamicznie się rozwija. W 2000 roku otworzono centrum handlowe West Quay, populacja miasta wynosi ponad 240,000 mieszkańców.

Fantastyczny rok

Trwający – 2014 rok – to wyjątkowe 12 miesięcy dla miasta. Aby uczcić złoty jubileusz władze miasta przygotowały wiele uroczystości i imprez, które odbyły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Okres niniejszego świetowania po małdu dopiego ku końcowi, jednakże wisienka na torcie dopiero przed nami!
Jedną z takich uroczystości jest wyjątkowa wystawa fotograficzna, obrazująca historie związane z miastem i z jego mieszkańcami. Wystawa organizowana jest przy współpracy z miejskimi władzami przez lokalną firmę – agencję marketingową GottaBe!, założoną w 2008 roku przez Polaka, wówczas zaledwie 17-letniego Tomasza Dyl oraz dzięki sponsorowi firmie MyFerryLink.  
Jest to wspaniała okazja by zaangażować się w celebracje tego jubileuszu i podzielić się z innymi swoimi wspomnieniami. Każdy może przesłać zdjęcie, które wiąże się z Southampton. Wystaczy przejrzeć swoje albumy lub płyty ze zdjęciami by przypomnieć sobie jakiś wyjątkowy dzień. Każde zdjęcie ma za sobą pewną historię, organizatorzy wystawy fotograficznej, zachęcają by podzielić się nią z innymi mieszkańcami miasta.

Wystawa fotograficzna

Polacy mieszkający w mieście, ale także nasi bliscy, którzy nas odwiedzają, również mogą przyczynić się do stworzenia tej niesamowitej wystawy. Każdy widzi Southampton inaczej. Dla niektórych jest to przystanek na kilka lat, dla innych miejsce pracy, jeszcze inni wiążą przyszłość swoją i swoich rodzin z tym miastem.  Każdy ma swój punkt widzenia, którym warto się podzielić.
Uczestnicy konkursu mogą wybrać jedną z 10 kategorii: zdjęcia rodzinne; krajobraz; miasto, wspomnienia, Southampton w nocy, przyroda i dzikie zwierzęta; sport; czarno-białe; portrety i inne odnoszące się do Southampton.
Co należy zrobić by wziąć udział? To proste. Wystarczy znaleźć w swoich plikach bądź zrobić nowe, wyjątkowe zdjęcie i opisać w jaki sposób kojarzy się ono z Southampton. Może to będzie Twój pierwszy dzień w tym mieście, może byłeś świadkiem wyjątkowego wydarzenia, może to wspomnienie wakacji, a może inne ciekawe i warte pokazania zdjęcie. Fotografie zgłoszone do konkursu będą oceniane przez niezależne jury oraz lokalnych celebrytów, w tym Fred Dineage z ITV Meridian, Ian Murray z Southern Daily Echo, Sue Blatchford – obecnego Burmistra Miasta i kilku innych.
150 najciekawszych, zwycięzkich, fotografii, zostanie zaprezentowanych na trwającej miesiąc  wystawie, która odbędzie się w budynku Southampton Solent University przy Above Bar Street.  Jest to wyjątkowa okazja by podzielić się swoimi wrażeniami z miasta z innymi. Fotografie będzie można oglądać przez cały luty 2015.
Aby przesłać zdjęcie wraz z jego krótką historią, należy wejść na stronę www.50yearsofsouthampton.co.uk.

Polaku – przyłącz się

Polacy stanowią 10% mieszkańców Southampton. Mamy tu swoje sklepy, restauracje, ulubione fryzjerki i mechaników. Jest prężnie działający Polski Klub i istniejąca już od 1951r Parafia. Mamy polskie szkoły, polskich lekarzy, księgowych i prawników. Mamy tu swoją małą Polskę. Warto pokazać jak widzimy Southampton oczami emigranta. To jest już troche nasze miasto.
Tomasz Dyl, pomysłodawca wystawy z okazji 50. lecia miasta, a zarazem Młody Przedsiębiorca Roku Miasta Southampton z 2013 roku komentuje – Jesteśmy dumni, że jako lokalny biznes, zostaliśmy zaproszeni do tego projektu. Nasza firma instnieje już w tym mieście od 6 lat i każdy z nas ma tutaj swoją historię.
- Jest to bardzo ważne, aby intergrować się z lokalnymi mieszkańcami by razem tworzyć zgraną i dumną społeczność. Czekamy również na Ciebie i Twoje zdjecią - dodaje.
Termin nadysłania zdjęć ubiega z dniem 31.12.2014.


Autor: Monika Jagielska

0 comments:

Post a Comment